Z dronem nad śremskimi kominami

W dniu 22 października 2020 r. funkcjonariuszki Straży Miejskiej w godzinach przedpołudniowych przeprowadziły kontrolę zanieczyszczeń powietrza z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego – drona obsługiwanego przez przedstawicieli Firmy Dronpol z Gliwic w rejonie ulic Mickiewicza, Gostyńskiej, Wiejskiej, Jasnej, Glinki i przyległych oraz części ulicy Zachodniej w Śremie.

Warunki atmosferyczne sprzyjały pomiarom, gdyż przy temperaturze powietrza 14oC i prędkości wiatru 5m/s, nie występowały przeciwskazania do lotów.

Skontrolowano łącznie 11 budynków, z kominów których w czasie kontroli wydobywał się dym. Na podstawie wyników pomiarów do kontroli szczegółowej wytypowano 3 posesje.

W dwóch przypadkach nie stwierdzono nieprawidłowości, do palenia w kotłach stosowano drewno. W trzecim przypadku ujawniono spalanie w piecu węglowym desek malowanych lakierem lub farbą, paneli podłogowych, desek wraz z gwoźdźmi. Obecna na miejscu współwłaścicielka nieruchomości potwierdziła, że taki rodzaj paliwa wykorzystywany jest od dłuższego czasu, sytuację taką tłumaczyła niewiedzą co do zakazu spalania odpadów tego typu. W związku z powyższym została ona ukarana została mandatem karnym w wysokości 500zł, w myśl art. 191 ustawy o odpadach, mandat przyjęła. Przeprowadzono ponadto rozmowę edukacyjną odnośnie sposobów palenia w piecu domowym, obowiązujących zakazach oraz pozostawiono ulotki informacyjne.

           Wizyta na jednej z posesji była odzewem na otrzymane chwilę wcześniej zgłoszenie dotyczące zadymiania i podejrzenia spalania odpadów. To zgłoszenie nie potwierdzono.

Sporządził: Marian Goliński Komendant SM w Śremie