Bezpieczny dom

Co roku Policja alarmuje i edukuje, ponieważ większość Polaków nie wie jak ochronić się przed włamaniem. Dzisiaj nie wystarczy już czujne oko sąsiada. Z pomocą przychodzą nam specjalne urządzenia elektroniczne, jak również elementy wykończenia budynków czy oferty agencji ochrony i firm ubezpieczeniowych. Jak zatem ochronić się przed włamaniem?

Coraz popularniejsze, także w Polsce, staje się instalowanie kamer i monitoringu nie tylko w obiektach użyteczności publicznej czy firmach, ale również na prywatnych posesjach. Jest to zazwyczaj skuteczny element, który odstrasza potencjalnych złodziei i włamywaczy.

Monitoring pomoże więc nie tylko ochronić się przed włamaniem, ale również wspomaga działania zmierzające do ustalenia sprawców kradzieży. Nowoczesne systemy monitoringu wyposażone są nie tylko w wysokiej jakości rejestratory nagrań z dyskiem twardym, ale także w opcję podglądu widoku z kamer za pośrednictwem sieci Internet. Możemy więc sprawdzać, co dzieje się na naszej posesji będąc setki kilometrów od domu.

Jeśli chcemy ochronić się przed włamaniem możemy także zwrócić się do administratora naszej nieruchomości: – Administrator, bądź zarządca nieruchomości może pomóc nam lub wyręczyć nas w formalnościach związanych z zawieraniem umów z agencjami ochrony czy firmami ubezpieczeniowymi dbając o nasze interesy. Dodatkowo jeśli nieruchomością lub osiedlem zarządza wyspecjalizowana firma, to automatycznie wzrasta bezpieczeństwo. Pracownicy administratora wykonując swoje obowiązki odstraszają potencjalnych złodziei. – Warto zgłosić fakt wyjazdu administratorowi nieruchomości, wtedy będzie wiedział, że powinien zwrócić uwagę, czy w pobliżu naszego mieszkania nie kręcą się niepowołane osoby.

Następna rzecz, która może ochronić nasz dobytek przed włamywaczami to system alarmowy. Dawniej najpopularniejsze rozwiązania, które przychodziły na myśl podczas planowania instalacji alarmowej to czujki znajdujące się przy drzwiach bądź oknach włączające sygnał alarmowy w razie ich otwarcia. Teraz mamy do dyspozycji o wiele więcej: na przykład system alarmowy, który zawiera między innymi czujniki ruchu instalowane w poszczególnych pomieszczeniach naszego mieszkania lub domu. Czujnik rejestruje każdy ruch w pomieszczeniu. Jeśli włączymy system alarmowy i ktoś wejdzie do pomieszczenia, w którym znajduje się czujka to znajdzie to swoje odwzorowanie w centrali systemu alarmowego i automatycznie włączy się syrena alarmowa. Dzięki niej wystraszymy złodzieja i jednocześnie zaalarmujemy sąsiadów, że w domu pod naszą nieobecność dzieje się coś niepożądanego. Takie czujniki mogą pracować bezprzewodowo lub przewodowo.

W przypadku urządzeń bezprzewodowych kontakt czujnika z centralą systemu odbywa się za pomocą fal radiowych. A elementy przewodowe podłączone są do centrali za pomocą odpowiednich przewodów, na tyle małych, że można je łatwo zamaskować. Czujniki przewodowe mają przewagę, ponieważ mogą chronić nasz dom przed włamaniem nawet gdy zabraknie energii elektrycznej. Jest to możliwe dzięki temu, że zwykle centrala systemu jest wyposażona w akumulatory, które zapewniają zasilanie czujników i centrali nawet przez kilka godzin w razie awarii.

Zastanawiając się jak ochronić się przed włamaniem powinniśmy również rozważyć opcję objęcia naszego mieszkania bądź domu usługami profesjonalnej firmy ochroniarskiej. W ramach umowy zawartej z taką firmą otrzymujemy na przykład gwarancję objęcia naszego domu prewencyjnymi patrolami. Taki patrol może pojawić się przed naszą posesją nawet kilka razy w ciągu doby i dzięki temu odstraszyć włamywaczy, którzy zauważą, że nieruchomość jest chroniona.

Dodatkowo, aby ochronić się przed włamaniem możemy wykupić usługę monitorowania systemu alarmowego. Jak wspomniano wcześniej dzisiejsze systemy alarmowe są inteligentne i bogato wyposażone. Instalowane wewnątrz pomieszczeń czujniki rejestrują nie tylko ruch. Mogą reagować także na zmianę temperatury, a nawet ruch powietrza. Dodatkowo mogą być konfigurowane w taki sposób, który umożliwi działanie systemu również w przypadku, gdy w mieszkaniu znajduje się kot lub pies.

System w ciągu kilku sekund powiadomi centralę firmy o tym, że ktoś włamał się do naszego domu i automatycznie powiadomi znajdującą się najbliżej grupę interwencyjną. To znacząco skraca czas reakcji na włamanie. System jest też zabezpieczony przed ingerencją osób trzecich, a powiadomienie o włamaniu jest przesyłane za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Najczęściej jako najważniejszy element ochrony przed skutkami włamania eksperci wymieniają ubezpieczenie od włamania. Jeśli już zdarzy się nam paść ofiarą włamywaczy to dzięki ubezpieczeniu możemy choć trochę zmniejszyć poniesione straty, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie je zlikwidować.

Zawarcie umowy o ubezpieczenie mieszkania lub domu stawia przed nami dodatkowe obowiązki, które również pomogą ochronić się przed włamaniem. Firmy ubezpieczeniowe wymagają, aby zainstalowane w naszej nieruchomości zamki i drzwi wejściowe posiadały odpowiednie patenty i atesty, które poświadczają, że dany produkt stanowi ochronę antywłamaniową. – Jeśli element zabezpieczenia mieszkania nie spełnia norm określonych przez firmę ubezpieczeniową nie otrzymamy odszkodowania za poniesione straty. Trzeba o tym pamiętać wybierając drzwi wejściowe lub okna, które chcemy zamontować – podkreśla Marcin Sodo z Nawigator Nieruchomości

Mój dom to moja twierdza

Ważny element, który z pewnością ochroni nasze mieszkanie przed włamaniem to zewnętrzne rolety okienne. Odpowiednio dobrane i zainstalowane mogą skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei, a na co dzień stanowią ochronę przed hałasem i światłem słonecznym. Obecnie ceny rolet spadają, a ich duży wybór i szeroka gama kolorystyczna materiałów, z których są wykonane powoduje, że możemy dobrać rolety, które będą idealnie pasowały do elewacji czy stylu w jakim wykończony jest nasz budynek. Jest to możliwe dzięki temu, że istnieją zarówno rolety na- jak i podtynkowe, mogą być także wpuszczane w otwór okienny.

- Przed instalacją rolet powinniśmy sprawdzić, czy administrator budynku nie wymaga od nas wystąpienia o zgodę na montaż rolet. Niestety poza niewątpliwymi zaletami rolety mają także jedną, istotną wadę – w razie pożaru mogą poważnie utrudnić ewakuację przez okno, które chronią. Wysoka temperatura może je stopić.

Wspomniane wcześniej drzwi antywłamaniowe mogą być wyposażone również w rozmaite funkcje, które wspomagają ochronę przed włamaniem takie jak specjalne zawiasy, zamki, bolce czy rygle. Bolce antywyważeniowe uniemożliwiają wyważenie skrzydła drzwi. Wkładka zamka znajdującego się w drzwiach antywłamaniowych posiada nawet kilka miliardów kombinacji. Dzięki temu klucze do każdego zamka są niepowtarzalne.

Nasz dom lub mieszkanie ochronić przed włamaniem mogą również drzwi, których zawiasy są skonstruowane w sposób uniemożliwiający ich demontaż. – Coraz popularniejsze stają się także drzwi antywłamaniowe ognioodporne, które ochronią mieszkanie jeśli pożar wybuchnie w sąsiednim lokalu lub na klatce schodowej.

Dobry sąsiad to skarb

Natomiast policja zwraca uwagę, że pomimo istnienia zaawansowanych systemów, które wiedzą jak ochronić przed włamaniem, nadal nieoceniona pozostaje także zwykła pomoc sąsiedzka. Jeśli wyjeżdżamy chociażby na kilka dni poprośmy zaufanego sąsiada o to, aby przede wszystkim wyjmował korespondencję z naszej skrzynki na listy i zabierał wieszane na klamce od drzwi lub zostawiane w bramce ulotki reklamowe. Dobry sąsiad zauważy także, jeśli w okolicy naszego domu kręcą się niepożądane osoby.

Tak więc jeśli nie jest nam obojętne co dzieje się z naszym mieszkaniem czy domem podczas gdy my jesteśmy w pracy lub na wakacjach warto pomyśleć o tym jak ochronić się przed włamaniem. Zwłaszcza, że jak wykazaliśmy na powyższych przykładach w dzisiejszych czasach dostępnych jest wiele środków, dzięki którym możemy sprawić, że nasz dobytek będzie bezpieczny.