Bezpieczne wakacje 

Wakacje to czas szczególny. W tym okresie rodzice kierują uwagę na swoje pociechy, gdyż w czasie wyjazdów, długich i uciążliwych podróży czy choćby krótkich wypadów za miasto na dzieci czekają rożne niebezpieczeństwa.

Poza tym nadmierna ilość czasu wolnego również owocuje w inicjowanie sytuacji zagrażających zdrowiu. Niestety nie ma idealnego środka, który zapewni dziecku maksimum bezpieczeństwa, jednakże należy jak najbardziej redukować stopień ryzyka.Bezpieczeństwo dziecka na wyjeździe

Zatłoczone plaże, dworce, centra handlowe w wyniku fali urlopów, to miejsca z pewnością niebezpieczne dla dziecka.

Pojawia się tutaj ryzyko zagubienia się naszej pociechy. W tłumie wystarczy tylko chwila, by nasz brzdąc zginął nam z oczu. Taka sytuacja jest szczególnie stresująca i dla rodziców, i dla zagubionego dziecka. Oddalenie się od osób, które maluch uznaje za azyl bezpieczeństwa to ogromny szok. Policjanci, pracownicy ochrony, czy też zwykli ludzie często mają trudność z porozumieniem się z młodym człowiekiem, gdyż często jest ono zapłakane, roztrzęsione i przede wszystkim przerażone.

Tutaj z pomocą przychodzą opaski, które zakłada się dziecku przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe takie, jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres. Opaska jest regulowana tak, by można było dopasować ją do rozmiaru ręki dziecka i by uniknąć jej zgubienia podczas zabawy.

Zdecydowanie jest to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w czasie wakacji, jednak nie można zapominać, by przed wybraniem się w podróż porozmawiać z maluchem i wytłumaczyć mu, jak należy postępować i zachowywać się w takiej sytuacji. Nie można zapominać o tym, że opaska nie zwalnia rodziców z obowiązku obserwowania swojego dziecka, gdyż każda osoba obca, może potencjalnie stwarzać zagrożenie.Ochrona przed słońcem

Okres letni kojarzy się przede wszystkim ze słoneczną pogodą, niekiedy upałami. Spotkania ze słońcem mogą okazać się w skutkach niezwykle przykre.

W szpitalach, aż roi się od przypadków poparzeń słonecznych czy udarów. Na to w największym stopniu są narażone dzieci, które mają niezwykle delikatną skórę. I nie ma znaczenia to, gdzie spędzamy wakacje. Czy to nad morzem, w górach, czy też w domu.

O ochronie należy pamiętać zawsze. W tym celu używa się kremów z filtrem, które mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UVB i UVA. Dla maluchów zaleca się stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie dla nich i zakupywanych najlepiej w aptekach.

Nim skóra nabierze jakiegokolwiek odcienia (trzeba pamiętać, że żaden kosmetyk w 100 proc. nie zabezpiecza skóry przed działaniem promieni słonecznych) najlepiej stosować filtr z faktorem 50+. Później można stopniowo używać kremów z odpowiednio niższymi wartościami faktorów. By preparat zadziałał należy posmarować dziecko ok. 30 minut przed wyjściem na słońce. W tym czasie kosmetyk wchłonie się w skórę by móc później odpowiednio ją chronić.

Złudne może okazać się przekonanie, że w ciepły, ale pochmurny dzień nie ma ryzyka poparzenia skóry. Otóż promienie słoneczne bez najmniejszego problemu przedzierają się przez chmury, szczególnie w wietrzne dni. W pewien sposób powinno się również ignorować wszelkie zapewnienia na opakowaniach kremów z filtrem mówiących, iż preparat jest wodoodporny. Smarowanie należy powtarzać mniej więcej co 2-3 godziny. Jeśli dziecko ma na ciele znamiona, większe pieprzyki, powinno się je zaklejać plastrami z opatrunkiem.

W słoneczne dni konieczna jest również czapeczka, kapelusik, bądź cokolwiek, co ochroni naszą pociechę przed udarem słonecznym. Ważne jest również to, by cały czas nawadniać dziecko.Podczas podróży

Długie podróże są niezwykle uciążliwe, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Jeśli wybieramy się samochodem bez klimatyzacji najlepiej jazdę rozpocząć wczesnym rankiem, kiedy na zewnątrz nie jest jeszcze tak gorąco.

Na oknie, przy którym siedzi dziecko powinno powiesić się specjalną zasłonkę przeciwsłoneczną. Konieczne jest również zabranie dużej ilości wody, wilgotnych chusteczek lub wody w sprayu.

Mile widziane są również częste przystanki, podczas których można pooddychać świeżym powietrzem, bo ciągle otworzone okna podczas jazdy nie są zbyt dobrym pomysłem, gdyż mogą gwarantować przeciąg.

Ważne jest również to, by nie zostawiać śpiącego dziecka w samochodzie. Może skończyć się to udarem cieplnym, a to nie zapewnia przyjemnego wypoczynku.Bezpieczeństwo dzieci na placu zabaw

Oczywiście wakacje nie zawsze są spędzane poza domem. Oznacza to rekreację na dworze. Kiedy jest ładna pogoda żadne dziecko nie ma ochoty siedzieć w domu. Co robimy? Wychodzimy z nim na plac zabaw. Tam czekają kolejne niebezpieczeństwa, czy też niedogodności.

Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze miejsca zabaw naszego dziecka. Przede wszystkim położenie. Nawet jeśli miejsce jest dobrze ogrodzone, to powinno je zdyskwalifikować położenie przy ruchliwej ulicy, co owocuje wysokim natężeniem hałasu i wydzielanych spalin, niezbyt odpowiednich dla zdrowia.

Kolejnym ważnym kryterium powinno być szczelne ogrodzenie z furtką, która nie da się otworzyć maluchowi. Następne są stan urządzeń i konstrukcja techniczna. Najlepiej jest wykluczyć najbardziej oczywiste niebezpieczeństwa, bo niestety nie jest możliwe by zrobić to ze wszystkimi.

Chodzi głównie o to, by maluch nie mógł zaklinować żadnej części ciała w otworach konstrukcji, które znajdują się na placu. Warto zwrócić uwagę na powierzchnię urządzeń. Powinna być ona gładka, w przypadku drewna bez zadr i sęków, jeśli chodzi o powierzchnię metalową nie ma mowy o odpryskach farby o ostrych krawędziach.

Nie można zapomnieć o czystości, zwłaszcza w piaskownicach. Powinny być one zabezpieczone specjalnymi klapami, chroniącymi przed zwierzętami takimi, jak koty, czy psy. Należy również unikać placów położonych na wyasfaltowanych lub wybetonowanych nawierzchniach. Tam, każdy upadek kończy się bolesnym otarciem, a nawet kontuzją.

Konieczne jest również to, by w miejscu zabaw znajdowały się ławki, dla rodziców, z których mogą obserwować stamtąd swoje pociechy i w razie potrzeby podjąć błyskawiczne działanie. Na takich placykach prawo do zabaw ma każde dziecko, jednakże niektóre bywają złośliwe, nieznośne. Czasem pojawiają się konflikty, które można rozwiązywać, ale pod warunkiem, że rodzice chcą współpracować.

Zdarza się, że rodzic agresywnego malucha w ogóle nie reaguje na zachowanie swojej pociechy, bądź też za każdym razem staje w jego obronie. Warto wtedy pomyśleć nad zmianą miejsca, gdyż nie ma sensu narażać siebie i swojej pociechy na niepotrzebne nieprzyjemności.

Kolejnym problemem towarzyskim są dorośli i młodzież, która przesiaduje w takich miejscach. Przeważnie zostawiają oni po sobie różnego rodzaju pamiątki w postaci butelek i puszek po alkoholach, opakowaniach po papierosach czy samych niedopałkach. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest zwrócenie się do administratora bądź zmiana placu zabaw.Udany wypoczynek

Mimo wszelkich niebezpieczeństw czyhających na nasze dzieci w czasie wakacji nie powinniśmy zniechęcać się. Jest szereg możliwości, które ograniczają ryzyko, które nie oszukując się, występuje wszędzie.

Obowiązkiem rodziców jest nabycie odpowiedniej wiedzy, utrzymywanie zdrowego rozsądku i dobre wykorzystanie środków ochrony. W takim wypadku wypoczynek powinien przebiegać szczęśliwie i bez większych problemów.