Upały

Upał – intensywne oddziaływanie promieni słonecznych na nas i nasze otoczenie.

Zjawisku temu towarzyszy wysoka temperatura powietrza, często przekraczająca  30 stopni Celsjusza.

Zbyt długie spędzanie czasu w słońcu lub przegrzanym miejscu może spowodować schorzenia termiczne. Aby skutecznie chronić się przed niekorzystnym oddziaływaniem upałów, należy zapoznać się ze sposobami postępowania w czasie ich wystąpienia.



Przed wystąpieniem upałów

1.       Zainstaluj klimatyzujące okna.

2.       Wyłącz wszystkie ogrzewacze.

3.       Izoluj przestrzenie wokół klimatyzatorów w celu lepszego ich uszczelnienia.

4.       Użyj wentylatora do lepszego rozprowadzenia chłodnego powietrza.

5.       Odprowadzaj ciepło na zewnątrz i utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz.

6.       Zainstaluj tymczasowe ekrany odblaskowe, takie jak płyty tekturowe pokryte folią aluminiową w celu odbijania promieni słonecznych na zewnątrz.

7.       Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i w oknach.

8.       Rozważ utrzymywanie w użyciu zewnętrznych okiennic przez cały rok. Zewnętrzne okiennice latem nie dopuszczają ciepła do wewnątrz domu i w ten sam sposób utrzymują ciepło w domu zimą. Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych, czy są właściwie izolowane i szczelne.



 Podczas upałów

1.       Ogranicz do niezbędnego minimum przebywanie w słońcu w okresie najintensywniejszego działania jego promieni.

2.       Zawieś zacienienia, markizy, zasłony lub żaluzje na okna, które są oświetlane przez poranne i popołudniowe słońce. Zewnętrzne markizy lub żaluzje mogą zredukować ilość ciepła słonecznego docierającego do domu przez okna nawet o 80%.

3.       Oszczędzaj elektryczność. W okresie dużych upałów ludzie mają tendencje do znacznie większego zużycia energii elektrycznej na potrzeby urządzeń klimatyzacyjnych, co prowadzi do niedoboru mocy lub przerw w dopływie prądu.

4.       Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli brak jest klimatyzacji, przebywaj na najniższym  poziomie budynku poza zasięgiem światła słonecznego.

5.       Pamiętaj, że wentylatory elektryczne nie chłodzą, powodują tylko ruch powietrza.

6.       Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.

7.       Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.

8.       Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i inne napoje alkoholowe zdają się zaspokajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.

9.       Ubieraj się w luźne ubrania, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija światło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.

10.   Chroń twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z szerokim rondem.

11.   Pozwól swojemu organizmowi przystosować się do wysokich temperatur w ciągu pierwszych 2-3 dni fali upałów.

12.   Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności.

13.   Unikaj skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi. Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia.  Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Zażywaj dużo wypoczynku, aby umożliwić działanie naturalnego systemu chłodzenia twego organizmu. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza. Poznaj objawy dolegliwości termicznych i dowiedz się, jak udzielać pierwszej pomocy.

14.   W przypadku stwierdzenia oparzeń lub innych dolegliwości – skontaktuj się z lekarzem