Katastrofy budowlane
Należy liczyć się z występowaniem z coraz większą częstotliwością katastrof budowlanych. Część budynków mieszkalnych, wybudowana w latach międzywojennych, jest w znacznym stopniu wyeksploatowana. Jedną z przyczyn niszczenia budynków jest wilgoć, która na skutek braku izolacji poziomych powoduje korozję materiałów budowlanych.
Inną przyczyną niszczenia budowli jest przeciążenie konstrukcji budowlanych połączone z nierównomiernym ich osiadaniem. Według informacji Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego statystycznie najwięcej, bo około 64%, niezamierzonych, gwałtownych zniszczeń obiektów budowlanych (katastrof budowlanych) dotyczy budownictwa mieszkaniowego, a pozostałe związane są z obiektami przemysłowymi, gospodarczymi i obiektami innego rodzaju.
Ponadto, istnieją liczne zagrożenia, kwalifikujące budynki do częściowego remontu, z których najistotniejsze to zły stan techniczny:
- balkonów i loggii,
- elementów elewacyjnych,
- elementów pokryć dachowych.
Katastrofy budowlane bardzo często są wtórnym skutkiem innych zdarzeń (trzęsienia ziemi, huragany). Zdarzają się też jednak katastrofy lokalne, które powodują duże straty materialne, społeczne oraz ofiary w ludziach.
Katastrofa budowlana - niezamierzone, nagłe zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.
Przyczyny
- zły stan techniczny budynków,
- zły stan techniczny urządzeń wodnych,
- obsunięcia ziemi, zawały i zasypy ziemne, tąpnięcia,
- awarie techniczne i technologiczne,
- działalność wód gruntowych,
- trzęsienia ziemi, huragany, powodzie,
- błędy człowieka (np. podczas odpompowywania wody z piwnic po powodzi).
Z reguły katastrofa budowlana kojarzy się z zawaleniem budynku. Ale katastrofy budowlane dotyczą też takich obiektów, jak mosty, wiadukty, tamy, zbiorniki wody. Niejednokrotnie katastrofa tego rodzaju, np. pęknięcie zapory, może być o wiele tragiczniejsza w skutkach.