Bezpieczeństwo na ulicy: porady eksperta
Aby poprawić swoje bezpieczeństwo na ulicy należy być bardzo ostrożnym i stosować się do przepisów ruchu drogowego.
Codziennie można usłyszeć o wypadkach i kolizjach, w których nierzadko dochodzi do zranienia lub nawet śmierci człowieka. Polskie drogi nie są bezpieczne, jednak najczęściej przyczyną takich zdarzeń jest niestosowanie się do przepisów, nieuwaga lub brawura. Aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo na ulicy, należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność i nie bagatelizować nawet najmniejszych zagrożeń. Od tego może nawet zależeć życie.
- Piesi – najbardziej bezbronni użytkownicy ulicy
Warto wiedzieć jak powinien zachowywać się pieszy na drodze. Większość wypadków drogowych odbywa się z ich udziałem. Ludzie idący ulicą często zapominają, że są mało widoczni szczególnie na krętych i wąskich drogach, w związku z czym kierowca ma niewiele czasu na reakcję. Konieczne jest wpajanie dzieciom od najmłodszych lat zasad ruchu drogowego i zachowania się na jezdni. Szczególnie ważne jest przechodzenie przez ulicę. Należy to robić tylko w wyznaczonych miejscach i zawsze po upewnieniu się, że żadne auto nie nadjeżdża. Warto pamiętać, że jeśli nie ma chodnika to dla ruchu pieszych przeznaczona jest lewa strona jezdni, tuż przy poboczu. Stosując się do tego przepisu pieszy ma z przodu nadjeżdżające samochody, przez co szybciej może zareagować, jeśli sytuacja będzie tego wymagała. Spacerując nocą po słabo oświetlonych odcinkach ulicy należy być wyposażonym w odblask. Taką rolę najlepiej spełnia kamizelka odblaskowa, jednak mniejsze elementy również poprawiają widoczność, a przez to bezpieczeństwo na ulicy. Jest to szczególnie ważne u dzieci, które z racji niskiego wzrostu są niemal niewidoczne dla kierowców.
- Jednośladem po ulicy
Rowery i motocykle są zmorą kierowców aut. Manewr wyprzedzania roweru nie zawsze jest bezpieczny i czasem przysparza sporych trudności kierowcy. Jadąc rowerem najlepiej wybierać trasę, która prowadzi drogami przeznaczonymi dla tych pojazdów. Po zmroku nieocenioną rolę spełniają światła, dzięki którym rowerzysta staje się widoczny. Wybierając się w podróż rowerem warto pamiętać o kasku i ochraniaczach, żeby oszczędzić sobie niepotrzebnych urazów. To samo dotyczy motocyklistów – odpowiednie zabezpieczenie ciała przed skutkami wypadków poprawia bezpieczeństwo na ulicy i może nawet uratować życie. Największą pokusą kierowców motocykli jest duża prędkość. Przy dużej szybkości nie ma czasu na reakcję i łatwo można stracić panowanie nad maszyną, co niemal gwarantuje poważny wypadek. Zachowaniem na drodze powinien kierować przede wszystkim zdrowy rozsądek.
- Samochody na drodze
Auta odgrywają największą rolę w bezpieczeństwie na ulicy. To one biorą udział w największej liczbie wypadków. Ich przyczynami są zazwyczaj nadmierna szybkość, nieuwaga czy nieprzestrzeganie pierwszeństwa. Nie każdy kierowca potrafi ocenić drogę hamowania przed pasami czy prędkość, z jaką może pokonać zakręt. Zawsze trzeba kontrolować całą sytuację i reagować na nieprawidłowe zachowania innych osób. Nie wolno zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg. Bezpieczeństwo na ulicy leży w interesie każdego człowieka, więc jeśli pojawi się choć odrobina wątpliwości w swoje umiejętności, lepiej niepotrzebnie nie ryzykować.